Fajčenie a jeho vplyv na impotenciu

Fajčenie a jeho vplyv na impotenciu

Vedeli ste o tom, že na zdravie a mužskú erekciu negatívne pôsobí už jedna vyfajčená cigareta denne? Nehovoriac o tom, že fajčenie cigariet negatívne ovplyvňuje celý rad orgánov v ľudskom tele, fajčiarom sa viac kazia zuby, vypadávajú im vlasy, majú viac vrások, horšie akné či kvalitu pleti.

Fajčenie a erekcia

Štúdie hovoria, že až 27% fajčiarov sa v strednom alebo vyššom veku stretáva so závažnými poruchami erekcie. Dlhodobé fajčenie im dokonca môže spôsobiť až impotenciu. Výskumy bostonskej univerzity napríklad zistili, že medzi mužmi s erektilnou dysfunkciou je až 80% fajčiarov. Fajčenie znižuje plodnosť – preukázateľne znižuje počet spermií a zhoršuje ich pohyblivosť. U ťažkých fajčiarov je narušený aj prietok krvi penisom.

Nikotín – látka, ktorú cigarety obsahujú – zužuje cievy a obmedzuje prietok krvi. Pri dlhodobom užívaní nikotínu dochádza k poškodeniu stien ciev. Erekcia u mužov súvisí predovšetkým so stavom ciev a s prietokom krvi, preto je zrejmé, že sa fajčenie negatívne odráža na kvalite erekcie. Už dve cigarety denne môžu spôsobiť značené ochabnutie erekcie. Problémy s erekciou okrem fajčenia načatejšie spôsobujú aj obezita, stres, vysoký tlak, cukrovka či nadmerná konzumácia alkoholu.

Navyše – okrem problémov s erekciou nikotín môže spôsobiť slintačku či rakovinu pľúc, hrtana a obličiek.

Vplyv fajčenia na erekciu

Ako sme už spomínali vyššie, fajčenie je závažným rizikovým faktorom pre vznik erektilnej dysfunkcie – fajčiari trpia 1,5 až 2-krát častejšie erektilnou dysfunkciou než nefajčiari. Na Slovensku pritom fajčí asi štvrtina populácie, z čoho 30% sú muži a 22% ženy.

Je preukázané, že fajčenie zmierňuje reakcie na sexuálne vzrušenie a akútne znižuje fyziologické sexuálne vzrušenie. Fajčiari majú zúžené cievy a preto krv do penisu neprúdi, čo spôsobuje nedostatočné stoporenie penisu. Naopak, po skončení fajčenia sa výrazne zlepšujú erektilné funkcie a to už po 24 hodinách po abstinencii.

Za zmienku tiež stoja negatívne účinky fajčenia na zdravie fajčiarov, v porovnaní s nefajčiarmi:

  • znížený priemerný objem ejakulátu
  • znížený počet spermií (v priemere o viac než 20%, prinajhoršom až o 60%)
  • znížená hustota ejakulátu (až o 20%)
  • vyššie hodnoty vazopresínu
  • zvýšená hladina ženského pohlavného hormónu estrogénu
  • znížená pohyblivosť spermií a skrátená doba ich pohyblivosti

Zaujímavé sú aj tieto štatistiky:

  • Ak vyfajčíte 10 cigariet denne, riziko erektilnej dysfunkcie je 27%
  • Pri 11-20 cigaretách denne sa toto riziko zvyšuje o 45%
  • Ak vyfajčíte 20 a viac cigariet denne, hrozí vám o 65% vyššie riziko erektilnej dysfunkcie.

Má pasívne fajčenie vplyv na erekciu?

Pred problémami s erekciou nie sú uchránení ani pasívni fajčiari. Závažné poškodenie ciev môže spôsobiť aj veľmi malé množstvo cigaretového dymu a teda rovnaké choroby, s ktorými sa stretávajú fajčiari, môžu ohroziť aj osoby, ktoré sú často vystavované pasívnemu fajčeniu.

Vplýva fajčenie elektronickej cigarety na erekciu?

Elektronické cigarety sú síce obľúbené, aj sa o nich hovorí, že sú menej škodlivé, než tie klasické, no v súčasnosti neexistujú štúdie, ktoré by to potvrdzovali. Americké štúdie zas dokazujú, že elektronické cigarety obsahujú látky, ktoré tiež spôsobujú erektilnú dysfunkciu.

Cigarety verzus mužská erekcia

Ako ste mali možnosť dočítať sa aj v tomto článku, cigarety ku zdravému životu nepatria. Rovnako to je ak so zdravým sexuálnym životom. Dlhodobé fajčenie môže spôsobiť nielen poruchy erekcie, ale aj neplodnosť či ďalšie zdravotné problémy.

Vymeňte preto škatuľku cigariet za chutné jedlo, romantiku s partnerom alebo výlet do prírody a doprajte si dostatok pohybu a oddychu na čerstvom vzduchu. To iste prospeje vašej erekcii a plodnosti viac, ako cigarety. Ak máte veľké sebazaprenie, s fajčením môžete jednoducho skoncovať. Alebo sa o to aspoň pokúsiť.

Zdroj