Alkohol – uvoľňuje atmosféru, odstraňuje zábrany či zbavuje predsudkov. Predstavte si, že mnoho ľudí sex za triezva radšej vymení za alkoholové opojenie, pri ktorom strácajú zábrany. Zvyčajne si milenci pred sexom dajú zopár pohárikov, na zahriatie. Odborníci však varujú, že alkohol patrí do kategórie rizikových podporných prostriedkov.
Aby to neskončilo trapasom
Ako sme už spomínali vyššie, nie je nič výnimočné, že ľudia pred sexom pijú, pretože dúfajú, že alkohol im pomôže odhodiť zábrany a zlepší ich sexuálne zážitky. Bohužiaľ, alkohol má významný vplyv na sexuálnu kondíciu a aktivitu. Jeden alebo dva poháriky pred ešte nič neznamenajú, ba môžu byť v tomto smere aj prospešné, ale pitie veľkého množstva alkoholu môže zmeniť to, ako organizmus reaguje na sexuálne podnety a prežíva ich, čo môže viesť k menej uspokojivému sexu.
Nadmerné popíjanie môže vyvolať skôr opačný efekt – namiesto vášnivej noci môže človek po požití nadmerného množstva alkoholu stratiť chuť na sex. Ak aj k styku dôjde, problémy môžu nastať s erekciou alebo s dosiahnutím vyvrcholenia.
Najväčšie riziko pitia alkoholu však môže spočívať v tom, že podgurážení jedinci prikývnu na sex aj s úplne neznámou osobou. Potom sa ľahko môže stať, že sa ráno zobudíte vedľa cudzinca, ktorý vám po „vytriezvení“ nemusí byť sympatický alebo, ešte horšie, si môžete po prehýrenej noci s nechráneným stykom odniesť nepríjemný „darček“ v podobe pohlavnej choroby či neželaného tehotenstva. Neblahý vplyv má samozrejme aj fajčenie cigariet.
Účinky alkoholu na mužskú sexualitu
Muži radi tvrdia, že alkohol im dodáva guráž a odstraňuje ich sexuálne zábrany. Existuje dokonca štúdia, ktorá tvrdí, že ľudia pod vplyvom sú menej vyberaví, čo sa sexuálnych partnerov týka. Ďalšia štúdia (žiaľ) uvádza i to, že po pití alkoholu majú muži menej citlivé genitálie a dosiahnutie orgazmu im trvá oveľa dlhšie než zvyčajne. Muži, závislí na alkohole, majú omnoho častejšie aj sexuálne dysfunkcie, ako erektilnú dysfunkciu, neuspokojivý orgazmus či stratu libida. Ďalším problémom je rizikové sexuálne správanie – sex bez ochrany s neznámymi ľuďmi, ktorý rapídne zvyšuje riziko prenosu pohlavných chorôb či nechceného tehotenstva.
Účinky alkoholu na ženskú sexualitu
Aj keď si ženy (údajne) po pití alkoholu pripadajú príťažlivejšie a pociťujú vraj väčšiu túžbu po sexe a sú vzrušenejšie, práve alkohol narúša túto schopnosť vzrušenia, erotickú túžbu a libido, sexuálne vnímanie, prežívanie a správanie. Čo to teda znamená? Že aj keď alkohol môže zvýšiť ženské vzrušenie, časté pitie má negatívny dopad na ženské genitálie, na ktoré má tzv. otupujúce účinky. Ženy v istej štúdii vraj potvrdili, že sex s alkoholom trval dlhšie, kvôli zníženej citlivosti genitálií, pociťovali tiež zníženú vaginálnu lubrikáciu a rovnako tak problémy s dosiahnutím orgazmu. Nehovoriac o tom, že nadmerné pitie u žien môže takisto viesť k riskantnému správaniu – k zvýšeniu množstva sexuálnych partnerov, sexuálne prenosných infekcií či nechcenému tehotenstvu.
Alkohol je antiafrodiziakum
Pri nadmernom užívaní alkoholu sa postupom času začínajú objavovať aj fyzické problémy. U mužov je to napríklad problém s erekciou, u žien zas neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Môže sa niekedy stať, že ľudia závislí od alkoholu mávajú spočiatku nepatrne vyššiu výkonnosť, tá však takmer vždy zákonite klesá a môžu nasledovať poruchy potencie, ktoré sa v najhoršom prípade podieľajú na narušení alebo rozpade rodinného života. Alkohol taktiež negatívne vplýva aj na kvalitu spermií – zhoršuje sa ich dozrievanie a nastávajú poruchy transportu spermií vo vnútri mužského tela. U ľudí závislých od alkoholu sa tiež znižuje túžba po fyzickej i psychickej láske, ich sexuálna chuť je výrazne nižšia, mávajú menej pohlavných stykov a prežívanie sexu je pre nich výrazne horšie.
Navyše – u mnohých sa často objavuje chorobná alkoholická žiarlivosť. Ženy, ktoré majú problém s alkoholom, majú ťažkosti v pohlavnom živote a niektoré z nich dokonca môžu stratiť schopnosť dosiahnuť vyvrcholenie.
Menej je niekedy viac
Alkohol v malom množstve neškodí. Ak si dáme s mierou, alkohol nás skutočne dokáže zbaviť počiatočného napätia a stresu. Menej odvážnym môže alkohol dodať sebavedomie aj odvahu a značne im tak môže uľahčiť nadviazať novú známosť. Aj tu však platí staré známe – s mierou. Treba poznať svoju mieru a vedieť, kedy s pitím prestať.
Najčastejšie mýty o alkohole a sexe
Alkohol robí ostatných ľudí príťažlivejšími
Podnapití ľudia síce môžu po vypití alkoholu iných hodnotiť omnoho atraktívnejšie. Alkohol totiž zvyšuje socializáciu medzi ľuďmi, znižuje zábrany, no hlavne – alkohol zhoršuje triezvy účinok. A na to si treba dať pozor.
Alkohol nemá na mužov iný účinok než na ženy
Keď muži a ženy pijú rovnaké množstvo alkoholu za rovnaký čas, ženy sa všeobecne opijú rýchlejšie – a to bez ohľadu na ich váhu. Rozdiel spočíva vo fyziologických rozdieloch, metabolizmoch a v hormonálnej hladine. V ženskom tele je menej vody a enzýmov, ktoré alkohol štiepia. Majú vyšší objem telesného tuku a tak dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré činnosť metabolizmu ovplyvňujú.
Alkohol pomáha zlepšiť sex
Jeden či dva poháriky skutočne dodajú na odvahe, zvýšia sebavedomie a zbavujú ľudí zábran. No milovanie v stave opitosti môže mať negatívne dopady. Opitý človek nezvláda bežný pohyb, komunikáciu s partnerom a nedokáže sa poriadne sústrediť na partnerské potreby. Nehovoriac o pocitoch nevoľnosti, závratoch, bolestiach brucha, zaspávaní či o neschopnosti dosiahnuť erekciu alebo orgazmus – čo môže byť behom sexu v opitosti celkom problém.
Pokiaľ sú opití obaja, k znásilneniu nedošlo?
Nie je to tak. K sexu vždy musia dať súhlas obaja partneri, inak sa môže stať, že sa skutok potom môže vyhodnotiť ako sexuálne napadnutie. Pitie alkoholu zhoršuje úsudok a vymazáva z pamäti kompromitujúce udalosti. Človek si preto častokrát nedokáže dostatočne vybaviť, čo sa presne udialo a na prípadné trestné oznámenie nedokáže adekvátne reagovať, ani pokiaľ je nevinný.
Aký je rozdiel medzi pripitím sa a opitosťou?
Jednoduchý. Čím vyšší obsah alkoholu v krvi máte, tým sú u vás vyššie riziká spojené s opitosťou. Rozdiel v miere intoxikácie alkoholom je dôležitý vzhľadom k sexuálnej aktivite. Opitý človek nie je schopný prijímať rozhodnutia a súvisle komunikovať. Môže rozprávať z cesty, mať prehnané emócie a reakcie, môže sa potkýnať a nemať nad sebou dostatočnú kontrolu. Môže potrebovať pomoc pri chôdzi, môže byť zmätený a dokonca omdlieť či zaspať. Pokiaľ sa človek pokúsi o sexuálny styk s opitým človekom bez toho, aby mu dal súhlas na sex, ide o sexuálne napadnutie.
Ako piť s mierou, aby sa kvalita sexu neznížila?
Pri pití majte pomalšie tempo, plánujte si veci ešte pred pitím a myslite zodpovedne. Nikam sa pri pití nenáhlite a nepredvádzajte sa, koľko toho dokážete vypiť. Každý pohárik zapite nealkom, ideálne vodou. Doprajte si maximálny limit vypitých pohárikov a množstvo neprekračujte. Noste pri sebe kondómy alebo iné metódy antikoncepcie (a to aj vtedy, keď nepredpokladáte, žeby mohlo dôjsť k sexu). Všímajte si počas pitia, či vás niekto nenúti do styku nátlakom.
Zhrnutie
Ako sme už spomínali v riadkoch vyššie, jeden alebo dva poháriky skutočne neuškodia, práve naopak, odbúrajú ostych a zábrany a môžu sex spríjemniť. Horšie to už je, keď sa alkoholu vypije nad mieru – to má na sexuálne funkcie a prežitky negatívny účinok. Sex neuskutočňujte, pokiaľ ste vy alebo vaša partnerka príliš opití na to, aby ste si na to udelili súhlas.