Noviny Slovenský východ

Divadelníci z Kladzian komédiou Kraľ Zempľina nastavili zrkadlo dnešnej dobe

Kladzanske ľudove divadlo- KĽUD predstavilo na sklonku starého roka absurdnú komédiu Kraľ Zempľina, inšpirovanú hrou Alfreda Jarryho Kráľ Ubu a skutočným príbehom boháča, ktorý sa za kráľa Zemplína skutočne vyhlasoval. Autora a režiséra komédie Jozefa Jenča kopla Múza pred dvomi rokmi, keď sledoval reportáž, v ktorej samozvaný kráľ Zemplína vysvetľoval, že jeho budovy postavené na koloch nie sú stavbami a tým pádom nepotrebujú žiadne stavebné povolenie. Kladzianski ochotníci novou absurdnou komédiou upozornili na nový fenomén dnešnej doby- „malých bohov“ s kontaktmi na najvyšších miestach, ktorí strácajú zábrany a strach.

KLADZANY. Dom kultúry v obci Kladzany v okrese Vranov nad Topľou praskal večer 30. decembra minulého roku vo švíkoch. Ochotníci z Kladzanskeho ľudoveho divadla (KĽUD) mu dopriali ďalšiu kvalitnú komédiu, ktorej príbeh sa odohráva na Zemplíne. Mnoho scén až nápadne pripomínalo zábery z reportáži, ktoré sme so samozrejmosťou sledovali pred pár rokmi na televíznych obrazovkách.

Inšpiráciou bol samozvaný kráľ

„Námet som na desiatich stranách rozpracoval už pred dvomi rokmi. Na internete so vtedy pozeral video podnikateľa zo Zemplína, v ktorom redaktorovi televízie vysvetľoval, že keďže jeho budovy stoja na drevených koloch a nedotýkajú sa zeme, nemožno ich považovať za stavby a tým pádom k nim netreba ani stavebné povolenie,“ prezradil autor komédie a režisér KĽUD-u Jozef Jenčo. Dodal, že to bol zrejme aj prvý moment, v ktorom mu svojrázny zemplínsky podnikateľ pripomenul postavu kráľa Uba z hry Alfreda Jarryho. Humenčan Milan Mimo Ambróz, známy moderátor Fun rádia sa s Jožkom Jenčom pozná a spolupracuje s ním už od roku 1999.  „Odkedy som prišiel do Bratislavy, čo je desať rokov,  tak som divadelníkom vždy pomáhal s hudobnou zložkou ja - ako rádiový človek. To znamená, že som mal na starosti výber hudby,“ povedal. Prezradil, že o novej hre Kraľ Zempľina mu Jožko prvý raz porozprával na jednom z ich tradičných stretnutí na pive v Bratislave kde obaja pôsobia. „Tam sme to tak „pseudointelektuálne“ rozobrali, Jožko zbieral rôzne informácie, články, hovorili sme spolu o nich. Zisťoval aj to, čo z medializovaných informácií pravda bola a nebola,“ povedal Mimo.

Zrkadlo doby

Komédia ponúka divákovi satirický pohľad na hlavného hrdinu a svojrázny svet okolo neho, ktorý si postupne vytvára svojou odvážnou až bezohľadnou podnikateľskou činnosťou a vplyvnými známosťami  v najvyšších politických kruhoch. Pocit nadčloveka, sila moci, množstvo vykonávateľov bizarných nápadov ho utvrdzuje, že korunovácia za kráľa a vytvorenie vlastného kráľovstva, odtrhnutie od Slovenska je samozrejmým historickým počinom. Jenčo uviedol, že nová komédia nie je životopisom zemplínskeho podnikateľa, ktorého meno sa bude navždy spájať s lykožrútom, dreveným stavbami na koloch, pštrosmi, ovocím, boxerskými zápasmi, či vínom. „Je to len jeden z príkladov. Máme okolo seba množstvo iných vplyvných ľudí, a sú v podstate rovnakým typom človeka. Podľa Jenča je však v komédii dôležitá aj prítomnosť najvplyvnejšieho politika, ktorého otočenie chrbtom navždy zmení osud samozvaného kráľa. „V hre nehodnotím hlavným hrdinov, len poukazujem na to, čo sa deje okolo nás,“ povedal Jenčo. „My ako východniari tu sedíme a smejeme sa na tom, čo sa deje okolo nás. To je na tom najsmutnejšie,“ povedal po premiére Mimo Ambróz. Klaňačku sprevádzal neutíchajúci potlesk divákov. Predstaviteľ hlavnej postavy Miro Jenčo zožal dvojnásobný potlesk divákov, keď mu k jeho 50. narodeninám zablahoželal starosta Kladzian Daniel Lorinc. Aplauz publika si dlhú chvíľu vychutnávali všetci členovia divadla. Najbližšie komédiu odohrajú 27. februára vo Vranove nad Topľou.  „Ta kec vam je život mili, ta pridzice!“

TEXT A FOTO: Anna Kornajová

Copyright © 2014, VIHORLAT PRESS s.r.o. | Všetky práva vyhradené.

TPL_GK_LANG_MOBILE_TOP TPL_GK_LANG_MOBILE_SWITCH_DESKTOP