Noviny Slovenský východ

Hradu Čičva sa dotkli ruky dobrovoľníkov, zobudili ho ako Šípkovú Ruženku

Prvý raz po dlhých storočiach sa hrad Čičva hrdo sa vypínajúci nad riekou Ondava prvý raz zhlboka nadýchol vlani. Po roku sobotňajších brigád, na ktorých podali dobrovoľníci z občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva priam nadľudský výkon, sa jeho ruiny ukázali svetu. Túto jar štartuje druhý ročník obnovy hradu, keď sa dobrovoľníci pustia aj do murárskych prác, aby zachránili ohrozenú najstaršiu vežu hradu. Už odteraz pre vás pripravujú prvé veľkolepé Hradné slávnosti.

SEDLISKÁ/OKRES VRANOV NAD TOPĽOU. Hrad Čičva vypínajúci sa nad obcou Sedliská bude už po druhý rok v starostlivých rukách dobrovoľníkov z občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva, ktorému sa vlani podaril malý zázrak. Hrad po ich urputnom zápase s burinou a náletovými drevinami dominuje po dlhých stáročiach okoliu v celej svojej majestátnosti.

Najprv bolo slovo: Chceme

„Naše združenie vzniklo v októbri v roku 2014. Nápad prišiel trochu zo strany obce Sedliská a na nete sa na rôznych hradných fórach stretli nadšenci z okresu Vranov, ktorí mali myšlienku urobiť niečo s hradom po vzore ostatných hradov, napríklad hradu Brekov, kde už niekoľko rokov prebieha obnova. Naša Čičva je oproti nim v dezolátnom stave. Chceli s tým stavom niečo robiť. Chceli sme z toho urobiť národnú kultúrnu pamiatku, aby hrad nebol ukrytý v päťmetrovej džungli,“ uviedol Ľubomír Hutka, predseda občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva.

Prebudili ho z hlbokého spánku

„Myslím si, že sme prebudili Šípkovú Ruženku z 300-ročného spánku, pretože naozaj hrad bol zarastený tŕním, všelijakými krovinami, všeličím možným. A to bola naša prvotná myšlienka aspoň hrad očistiť, že keď príde návštevník, aby hrad videl. Aby mal z neho dobrý pocit, vyčistili sme priestory, aby si mal kde sadnúť, kde si opekať, s rodinkami si urobiť piknik,“ povedal Hutka. „Keď sme sa streli, tak sme si povedali, že: „Dobre, dáme to do tohto štádia, očistíme ho od tej džungle.“ Časom sme si povedali, že zájdeme o krôčik ďalej. Začneme trebárs s murovaním, začneme hrad obnovovať aj po stavebnej stránke,“ popísal začiatky združenia. „Dali sme si žiadosť na Pamiatkový úrad Prešov, pod ktorý táto pamiatka spadá, ktorý nám vydal súhlasné stanovisko. Pod ich dozorom sme začali okrem očisťovania hradu od náletov už aj s murovacími prácami,“ povedal.

 

Musia zachrániť najstaršiu vežu hradu

„V tomto roku by sme chceli nadviazať na minulý rok. Takže očisťovanie náletov dokončíme tohto roku s tým, že budeme pokračovať v murovaní na základe rozhodnutia pamiatkového úradu,“ uviedol. „Na hrade je niekoľko dosť kritických statických porúch. V tomto roku by sme chceli pokračovať v ich murovaní a podchytení konštrukcie, ktorá je najstaršia na hrade. Ide o bergfrid, ktorý je v podstate najstaršia veža, ktorá pochádza z roku 1316, keď je prvá písomná zmienka o hrade. Veža tam už vtedy stála,“ povedal Hutka. „Práve táto veža je najvzácnejšia na celom hrade a, bohužiaľ, má obrovskú statickú poruchu, obrovskú kavernu. Toto jej v podstate náš plán v tomto roku ďalej pokračovať v domurovávaní kaverny, aby nedošlo k zrúteniu veže,“ povedal Hutka.

 

V auguste si nájdite čas na 1. hradné slávnosti

„V tomto roku by sme chceli začať okrem stavebných a udržiavacích prác na hrade v rámci obnovy aj s organizáciou kultúrno-spoločenských podujatí. Tohto roku vychádza 700. výročie prvej písomnej zmienky z roku 1316 a chceli by sme v lete, konkrétne 21. augusta, zorganizovať prvé Hradné slávnosti, ktoré by sa viazali práve k tejto udalosti,“ povedal Hutka. „Pracujeme teraz na tom, aby keď návštevníci prídu, sme pre nich pripravili pravú stredovekú atmosféru. Budú tam šermiari, kováči, rôzne tradičné remeslá. Mám prisľúbeného šarišského kata. Chceli by sme ľudí na hrad pritiahnuť a urobiť z toho tradíciu, ktorá by sa každým rokom opakovala,“ dodal.

 

Úspech tkvie v skvelých ľuďoch

„V našom združení je momentálne 11 členov od 18 rokov do dôchodkového veku. Takže vekovo je to rozmanité. Každý robí niečo iné, máme aj študentov, máme aj pracujúcich aj na Slovensku, aj v zahraničí, ktorí pomáhajú, keď môžu,“ povedal Hutka na margo svojich obetavých kolegov zo združenia. Jeho činnosť totiž spočíva v sobotňajších brigádach, pretože voľný čas majú iba v sobotu. „Vtedy sa urobí najviac práce. To všetko, čo teraz vidno, sa urobilo počas sobôt,“ povedal Hutka. „Vďaka odstráneniu náletových krovín sa nám podarilo odkryť niektoré časti hradu, ktoré boli doteraz zarastené a neboli ani doteraz zamerané v dostupných pôdorysoch, alebo v tom, čo je teraz dostupné o hrade Čičva,“ vysvetlil Hutka. „ Vďaka niektorým grantom a financiám by sme chceli urobiť komplexnejšie zameranie hradu a chceme zachytiť naše nové objavy, ktoré vykuknú spod džungle náletov. Možno sa dozvieme nové veci, o ktorých sme nevedeli,“ povedal. V tomto roku by sa mal na hrade rozbehnúť aj archeologický výskum. „Tak veríme, že sa dozvieme nejaké nové zaujímavosti,“ povedal Hutka.

Anna Kornajová, foto: korn

 

© Slovenský východ, VIHORLAT PRESS, s.r.o., 2016


 

 

Copyright © 2014, VIHORLAT PRESS s.r.o. | Všetky práva vyhradené.

TPL_GK_LANG_MOBILE_TOP TPL_GK_LANG_MOBILE_SWITCH_DESKTOP