Noviny Slovenský východ

Záchrancovia hradu Čičva majú na hrade „kamenné brigády“

Hrad Čičva nad obcou Sedliská a riekou Ondava sa zo dňa na deň mení pred očami na turisticky atraktívne miesto. Za jeho premenou stoja dobrovoľníci z občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva. Čerstvou novinkou na hrade sú schody, po ktorých môžu návštevníci stúpať rýchlejšie a bezpečnejšie.

 

HRAD ČIČVA/SEDLISKÁ. Na hrade Čičva nastala na chvíľu „doba kamenná.“ Aj takto s nadhľadom môžeme okomentovať záchranné práce, ktoré momentálne pohlcujú všetok čas dobrovoľníkov, ktorí sa pustili do záchrany a obnovy hradu Čičva.

Kamene vrátia na pôvodné miesta v múroch

Združenie má odklepnutý finančný grant na domurovanie kaverny na britovej bašte. Skôr než sa dobrovoľníci pustia do murovania, potrebujú vyzbierať popadané kamene z hradných múrov, vytriediť ich podľa tvaru a vyniesť ich ku kavernám v severozápadnom plášti horného hradu. Najrýchlejšie im to ide na spoločných brigádach, ktorým prischla prezývka „kamenné brigády“.  Popadané kamene zbierajú zo svahov  a späť k hradným múrom ich dostávajú živou reťazou - kamene idú z ruky do ruky. Výsledkom je aj to, že svahy takto prichystajú na kosenie. Dobrovoľníci už nedopustia, aby sa hrad znova ponoril do zelenej džungle buriny a náletových drevín. Dobrovoľníci pracovali na hrade aj 8. mája. Poriadne sa zapotili v skalnom teréne na východnej strane horného hradu, potom pri kríkoch a kameňoch vedľa renesančnej delovej bašty. Úctyhodný výkon podali čičvianski hradári Ľudmila Tirpáková a Tomáš Murín. Návštevníci hradu sa môžu tešiť na pohodlnejší výstup po nových schodoch na východnej strane horného hradu. Aj za nimi sú hodiny náročnej práce, ktorej sa dobrovoľníci venujú vo svojich voľných chvíľach. (korn)

 © Slovenský východ, Vihorlatpress s.r.o. 2015

Copyright © 2014, VIHORLAT PRESS s.r.o. | Všetky práva vyhradené.

TPL_GK_LANG_MOBILE_TOP TPL_GK_LANG_MOBILE_SWITCH_DESKTOP